середа, 21 грудня 2016 р.

«Дай, Андрію, знати, яку долю ждати»

13 грудня  Православна церква відзначає День святого апостола Андрія Первозванного, людини, яка першою принесла віру християнську на землі теперішньої нашої держави. Саме тому Андрій Первозванний особливо вшановується в Україні, де побудовано багато храмів на його честь.
     В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, починаються молодіжні обряди. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя.
      За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ввечері 12-го грудня. Жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили...
До самотньої жінки напередодні свята Андрія пізно увечері сходились дівчата з села, яким уже час під вінець. Гуртом пекли пампушки (їх у селі називають «балабухи»). Кожна дівчина брала пампушку, помічала її і клала на низенького ослона. Потім впускали до хати собаку господарки. Чию пампушку з’їсть першою пес, та дівчина першою і вийде заміж.
 Ожили у Вільнотерешківській школі Андріївські ігри, ворожіння і забави нашого народу, які підготувала і провела із учнями 9 класу вчителька української мови та літератури Волочай Світлана Володимирівна. Свято було цікавим та веселим: дівчата приготували смачні варники, пироги, ворожили за допомогою чобота, мішечка, грали в «Зайчика», співали; хлопці кусали калиту. Співали пісень. Учні дізналися багато цікавого про релігійні свята та народні звичаї.





      

Немає коментарів:

Дописати коментар