середа, 8 квітня 2020 р.

Правила безпеки користування гаджетами

Всім доброго дня!
Коли оголосили карантин, ви звичайно зраділи, що не потрібно відвідувати школу і можливо подумали, що карантин – це канікули. Але це зовсім не так… Під час карантину навчальний процес продовжується у звичайному ритмі (за розкладом уроків). І звичайна школа тимчасово почала працювати дистанційно. За таких умов ви стали проводити багато часу за комп’ютером – фактично весь той час, що зазвичай проводили у класі на уроках. І на даний час – є активними користувачами Інтернету. На сьогоднішній день в Україні таких користувачів – 22 млн!!! Серед цих користувачів є такі, які зловживають можливостями мережі, наприклад, можуть розповсюджувати неправдиву інформацію про вас чи ваших рідних, запрошувати до сумнівних груп, пропонувати швидко заробити гроші та багато іншого.

Щоб ці загрози не зашкодили вам і вашим рідним, обов’язково дотримуйтесь
Правил безпечного користування мережею для молодших школярів
1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи.
2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.
3. Ніколи не повідомляйте номер банківської картки батьків чи родичів.
4. Не посилати свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.
5. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв'яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.
6. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.
7. Не заходити на заборонені сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.
8. Не давати нікому крім батьків свої паролі, навіть найближчим друзям.
9. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.
10. Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей вашій родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки.
Правил безпечного користування мережею  для підлітків
Мінімально розміщувати персональну інформацію в Інтернеті. Персональна інформація – це ваше повне ім'я, прізвище, номер мобільного телефону, адреса електронної пошти, домашня адреса, фото з вами, членами вашої родини, друзями.
• Якщо ви публікуєте фото чи відео в Інтернеті, знайте, що їх може подивитися будь-хто і використати на свій розсуд.
• Не відповідайте на спам (небажану електронну пошту).
Не відкривайте файли, які надіслали невідомі вам люди. Ви не можете знати, що насправді міститься у цих файлах – там можуть бути віруси або фото, відео з «агресивним» змістом.
Пам’ятайте, що віртуальні знайомі можуть бути не тими, за кого себе видають.
Завжди розповідайте дорослим, якщо вас хтось образив.
• Нікому не давайте свій пароль, за виключенням дорослих вашої родини.
• Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей вашій родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки.
• Не заходити на аморальні сайти.
• Все, що існує в cloud чи будь-якому іншому віртуальному сховищі – вже є в Інтернеті. Відповідно, до цих даних шахраї можуть отримати доступ.
• Особисто ваша електронна скринька чи інший екаунт можуть і не бути метою зламу. Однак, ви можете спілкуватись з людьми, яких хочуть “зламати” через ваш мобільний телефон чи електронну пошту, тож пильність не буде зайвою.
• Додавайте "у друзі" тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.
• Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях – безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.
• Повідомляйте дорослих (батьків, членів родини, вчителів, психолога) про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли неетичного змісту, сумнівні пропозиції).
• Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код). 

Правил безпечного користування мережею для старшокласників
1. При встановленні будь-якого програмного забезпечення на комп’ютер читайте політику конфіденційності. Це саме стосується і налаштувань.
2. Гарний пароль складається не менше ніж з 15 символів. Серед них є цифри, букви (великі та малі) та символи. Для 10-значних паролей вже давно є готові райдужні таблиці (rainbow table).
3. Змінювати такий пароль варто кожні 3 місяці. Це саме той час, який орієнтовно потрібен для підбору ключа для зламу.
4. Варто мати різні паролі для різних екаунтів. Якщо ви використовуєте один і той самий пароль – зламати доступ до будь-якого вашого профілю буде набагато простіше. Для зберігання паролей можна використовувати такі програми: passwordbox, 1password, msecure.
5. Варто встановити двофакторну верифікацію для пошти на gmail/yahoo, фейсбуку та твіттера. Це ускладнює шлях зламу вашого екаунту для шахраїв. 
6. Телефон – це у більшості випадків уже не просто засіб, за допомогою якого можна дзвонити. Те, що у вас у руках – це маленький комп’ютер. Для нього так само потрібно встановлювати антивірусні програми. Це ж стосується і планшетів. 7. Ніколи не відкривайте незнайомі посилання та підозрілі файли, які приходять в електронних повідомленнях, навіть від перевірених людей. Скопіюйте і перевірте, що це, через відповідні програми, наприклад, url void.
8. Все, що існує в cloud чи будь-якому іншому віртуальному сховищі – вже є в Інтернеті. Відповідно, до цих даних шахраї можуть отримати доступ.
9. Особисто ваша електронна скринька чи інший екаунт можуть і не бути метою зламу. Однак, ви можете спілкуватись з людьми, яких хочуть “зламати” через ваш мобільний телефон чи електронну пошту, тож пильність не буде зайвою.
10. Додавайте "у друзі" тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.
11. Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях – безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.
12. Повідомляйте дорослих (батьків, членів родини, вчителів, психолога) про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли неетичного змісту, сумнівні пропозиції).
13. Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).
ПАМ'ЯТАЙ:
1. Якщо тебе ображають, роблять непристойні пропозиції, переслідують в Інтернеті;
2. Якщо ти став жертвою мережевих шахраїв;
3. Якщо ти зіткнувся з небезпекою під час користування Інтернет або мобільним зв'язком,
Зверніться:
Національна "гаряча лінія" з питань насильства та захисту прав дітей
8 800 500 33 50
Тебе вислухають і допоможуть.

                  Національна дитяча «гаряча лінія» організації «Ла Страда –Україна» щодо безпеки дітей в Інтернеті, насильства щодо дітей і всіх питань, пов’язаних з дітьми 0 800 500 225 або короткий номер 772. Дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України та з мобільних телефонів усіх українських операторів безкоштовні.

              У разі виявлення Інтернет-шахрайства, Ви особисто можете звернутися до кіберполіції за посиланням: https://www.cybercrime.gov.ua/feedback5-ua

                    Відповіді на найпоширеніші запитання щодо прав людини в онлайн- середовищі, дозволену та заборонену поведінку в Інтернеті, відповідальність за порушення в мережі, механізми захисту порушених правонлайн Ви можете дізнатися на сайті проекту «Права людини та Інтернет» за посиланням: http://hr-online.org.ua/ua/faq/zagalni_pitannya

           Сайт "Он- ляндія"-— це один з етапів реалізації Програми «Безпека дітей в Інтернеті», яку реалізують партнери Програми — Коаліція за безпеку дітей в Інтернет.

https://disted.edu.vn.ua/media/bp/html/etusivu.htm

Немає коментарів:

Дописати коментар