Дії при виявленні вибухонебезпечних пристроїв і предметів
Отримавши повідомлення про закладений вибуховий пристрій, виявленні предметів, що викликають підозру, необхідно негайно поставити до відома чергову службу об'єкта (там, де вона є) і повідомити отриману інформацію до чергової частини органів МВС, при цьому вказати точну адресу та назву організації, де виявлено вибуховий пристрій, номер телефону.
До прибуття співробітників міліції слід вжити заходів до огорожі підозрілого предмета та недопущення до нього людей в радіусі до 100 м. Евакуювати з будівлі (приміщення) персонал і відвідувачів на відстань не менше 200 м.
Після прибуття фахівців діяти відповідно до їх вказівками.
Категорично забороняється:
· чіпати або переміщати підозрілий предмет та інші предмети, що знаходяться з ними в контакті;
· заливати рідинами, засипати грунтом або накривати виявлений предмет тканинними та іншими матеріалами;
· користуватися електро-, радіоапаратурою, переговорними пристроями або рацією поблизу знайденого предмета, переїжджати на автомобілі;
· надавати температурне, звукове, світлове, механічний вплив на вибухонебезпечний предмет.
На випадки нападу, пожежі, виявлення вибухової закладки повинен бути план дій: всі повинні знати, хто в таких випадках є старшим (чиї розпорядження в критичній ситуації не оспорюються). Як правило, подібні функції повинен брати на себе керівник об'єкта, що відповідає за його безпеку.
Знешкоджувати вибуховий пристрій або локалізувати вибух повинні підготовлені мінери-підривники або інші навчені фахівці після видалення людей з небезпечної зони та виставлення оточення.
Вибухонебезпечні предмети і вибухові речовини.
Вибухонебезпечний предмет - пристрій або речовина, здатна за певних умов (наявність джерела ініціювання, збудження тощо) швидко виділяти хімічну, внутрішньоядерних, електромагнітну, механічну та інші види енергії.
До основних видів вибухонебезпечних предметів відносяться: авіаційні бомби (авіаційні касети, бомбові зв'язки, запальні баки та ін); ракети (ракетні боєголовки); снаряди систем залпового вогню; постріли і снаряди польовий, самохідної, танкової і зенітної артилерії; мінометні постріли і міни ; боєприпаси протитанкових ракетних комплексів і протитанкових гранатометів; патрони авіаційних кулеметів, гармат і стрілецької зброї; гранати; морські боєприпаси (снаряди бойової та корабельної артилерії, торпеди, морські міни і пр.); інженерні боєприпаси; вибухові речовини; табельні саморобні та інші пристрої, містять вибухові матеріали; хімічні та спеціальні боєприпаси.
Усі вибухонебезпечні предмети поділяються на чотири ступеня небезпеки.
1-й ступінь небезпеки:
· авіаційні бомби; ракети; реактивні снаряди систем залпового вогню; постріли і снаряди часткової, самохідної і зенітної артилерії, мінометні постріли і міни; боєприпаси протитанкових ракетних комплексів і протитанкових гранатометів; інженерні та інші боєприпаси без детонаторів або з підривниками, але без слідів проходження через канал ствола, направляючу або пусковий пристрій (без нарізів на провідних поясках або наколів капсулів-воспламенителей, зі складеним оперенням);
· інженерні боєприпаси і ручні гранати без детонаторів або з підривниками із запобіжними чеками;
· вибухові матеріали без засобів підривання (ініціювання). 2-й ступінь небезпеки:
· боєприпаси всіх типів зі слідами проходження через канал ствола, направляючу або пусковий пристрій (з нарізами на провідних поясках, зі слідами накола капсуля-воспламАітеля або з розкритим оперенням); авіаційні бомби; боєприпаси, «завислі» (що не вийшли з каналу ствола, що не зійшли з направляючою і т.д.) при бойовому застосуванні;
· інженерні боєприпаси і ручні гранати з підривниками без запобіжних чек;
· саморобні вибухові пристрої (керовані і некеровані) без елементів невилучення і необезвреживаемости, вибухові мережі зі вставленими в заряди засобами ініціювання;
· боєприпаси всіх типів з магнітними, акустичними, сейсмічними та іншими неконтактними детонаторами з джерелами живлення, що не переведеними в бойове положення;
· боєприпаси зі слідами механічного, хімічного, термічного та інших видів впливу.
3-й ступінь небезпеки:
· боєприпаси і вибухові пристрої всіх типів, встановлені в Невитягувані або необезврежіваемое положення;
· боєприпаси всіх типів з магнітними, акустичними, сейсмічними та іншими неконтактними детонаторами з джерелами живлення і переведення в бойове положення;
· саморобні вибухові пристрої (керовані і некеровані) з елементами необезвреживаемости і неизвлекаемости;
· вибухонебезпечні предмети, що не піддаються діагностиці.
4-й ступінь небезпеки:
· хімічні та спеціальні (у тому числі на основі об'ємно-детонуючих систем) боєприпаси (боєголовки) в будь-якому стані.
Всі виявлені вибухонебезпечні предмети до діагностики відносять до 3-го ступеня небезпеки.
Увага! Практично всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних впливів і нагріванню. Звернення з ними вимагає граничної уваги і обережності!
При впливі на вибуховий пристрій спрацьовують натяжні, обривності, розвантажувальні, вібраційні та інші елементи, що призводять детонатори в дію.
Крім того, у вибуховому пристрої можуть знаходитися ще детонатори, що спрацьовують від зміни магнітного поля Землі, акустичного сигналу в певному діапазоні частот, характерного запаху, а також всі типи детонаторів сповільненої дії.
Демаскуючі ознаки вибухових пристроїв. Основними ознаками вибухових пристроїв є: наявність вибухової речовини в конструкції вибухового пристрою, антени з радіоприймачем у радіокерованого вибухового пристрою, годинникового механізму або електронного таймера (тимчасового детонатора), провідної лінії управління; локально розташованої маси металу, неоднорідності вміщає середовища (порушення поверхні грунту, дорожнього покриття, стіни будівлі, порушення кольору рослинності або снігового покриву і т.д.), тепловий контраст між місцем установки і навколишнім фоном, характерна форма вибухової речовини. Часто об'єктом підриву є особистий чи службовий автомобіль.
Основні місця для мінування в машині: сидіння водія, днище під передніми сидіннями, бензобак, під капотом. Міна великої потужності може встановлюватися неподалік від автомобіля або в сусідній машині. Але в цьому випадку потрібно її радіо-або електроподрив.
Насторожуючі ознаки: поява якої нової деталі; залишки пакувальних матеріалів, ізоляційної стрічки, обрізків проводів поруч з автомобілем або всередині нього, натягнуті волосінь, дріт, провід, шнур, мотузка; чужа сумка, коробка, чемодан, пакет, згорток всередині салону або в багажнику; що з'явилися вже після паркування машини пакети з-під соків, молока, консервні банки, згортки, коробки недалеко від автомобіля.
Для замаху може використовуватися і поштовий канал. Вибухові пристрої, які закладають в конверти, бандеролі і посилки, можуть бути як миттєвого, так і уповільненої дії. Детонатори миттєвої дії викликають спрацьовування вибухового пристрою при натисканні, ударі, проколюванні, знятті навантаження, руйнуванні елементів конструкції, просвічуванні яскравим світлом і т.д. Наприклад, вибухові пристрої в бандеролях спрацьовують або при відкриванні, або при спробі витягти книгу або коробку з упаковки. Вибухові пристрої в посилках зазвичай спрацьовують при розтині кришки посилкової скриньки.
Детонатори уповільненої дії після закінчення заздалегідь встановленого терміну (від декількох годин до декількох діб) або викликають вибух, або призводять вибуховий пристрій в бойове положення, після чого спрацювання вибухового пристрою відбувається миттєво у разі зовнішнього впливу на нього.
Однак листи, бандеролі і посилки з «вибуховий» начинкою можна відрізнити за рядом ознак від звичайних поштових відправлень. До основних з них відносять такі: товщина листа від 3 мм і більше, при цьому в ньому є окремі потовщення; зсув центру ваги листи (пакета) до однієї з його сторін; наявність в конверті переміщаються предметів або порошкоподібних матеріалів; наявність у вкладенні металевих або пластмасових предметів; наявність на конверті масляних плям, проколів, металевих кнопок, смужок і т.д.; незвичайний запах (мигдалю, марципану, паленої пластмаси та ін); «цокання» в бандеролях і посилках; шерех пересипають порошку в конвертах і пакетах , в посилочних ящиках при їх перекиданні.
Допоміжні ознаки: особливо ретельне закладення листи, бандеролі, посилки, в тому числі липкою стрічкою, паперовими смугами і т.д.; наявність написів типу «особисто в руки», «розкрити тільки особисто», «вручити особисто», «таємно», «тільки директору (власнику, голові)» і т.д.; відсутність зворотної адреси або прізвища відправника, нерозбірливе їх написання, явно вигадану адресу; саморобна нестандартна упаковка.
Немає коментарів:
Дописати коментар